Top pracovisko na Slovensku

Zdravie v dobrých rukách

Unikátny prvý zákrok v SR - implantovanie defibrilátora bez zavedenia elektródy do srdca

23. 6. 2011

Dnes sa v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, a. s. (NÚSCH) uskutočnil jedinečný, prvý zákrok v Slovenskej republike. Išlo o implantovanie defibrilátora na prevenciu náhleho úmrtia pri závažných ochoreniach srdca s tým – a v tom nastáva prevratná zmena, že nie je potrebné zavedenie elektródy do srdca. Pre pacientov s umelou chlopňou je táto nová metóda veľkým pozitívnym prínosom. Úplne prvým pacientom, ktorý túto operáciu absolvoval bol 53-ročný muž.

Operačný tím viedol prof. MUDr. Robert Hatala, PhD., prednosta Kardiologickej kliniky a primár Oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH, a.s. a prof. Gust Bardy z University of Washington, Seattle. Výskum prof. G. Bardyho mal kľúčový význam pre prevenciu náhlej srdcovej smrti, ktorá počas posledných piatich rokov výrazne pokročila.

NÚSCH, a. s. má úzke napojenia na popredné centrá vo svete a podľa potreby vie aj v spolupráci so zahraničnými odborníkmi vyriešiť i najkomplikovanejšie situácie.

Na Slovensku je náš špecializovaný ústav prvým pracoviskom, kde sa zákrok uskutočnil. Vo svete sa doteraz takýchto výkonov urobilo už do 1000.

Autor fotografií: Vladimír Benko

Televízia Joj - Správy o 19.30 hod. dňa 23.06.2011
STV - Hlavné správy o 19.30 hod. dňa 23.06.2011
SITA, Webnoviny.sk - Jedinečný defibrilátor zachraňuje životy už na Slovensku
Pravda - Pri unikátnej operácii asistoval Američan
TASR - Prvých štyroch Slovákov operovali novou metódou proti zástave srdca
Zdravotnícke noviny - Prvýkrát zaviedli defibrilátor mimo srdca

  • ISO 9001
  • ISO 140001
  • HACCP
  • ISO 45001
NÚSCH, a.s., spĺňa požiadavky noriem ISO 9001, ISO 14001, HACCP, ISO 45001, ESH a je držiteľom certifikátov preukazujúcich súlad s uvedenými normami.
Späť na začiatok